Požár zemědělského objektu (Zlaté Olešnice)

č.z. 35.1.2023 | 19:05

Ve čtvrtek 5. ledna 2023 kolem 19. hodiny jednotka právě asistovala jednotce HZS PS Trutnov při likvidaci požáru sazí v komíně, když byla odvolána do Zlaté Olešnice na další požár. Hlášen byl požár celého zemědělského objektu a byl vyhlášen druhý stupeň poplachu, což znamenalo větší množství jednotek na místě události. Po příjezdu na místo události tvořila jednotka nejprve zálohu, a poté se přesunula k místu požáru, kde vypomohla s rozvinutím části útočného vedení a využila společně s ostatními dostupnými svůj přetlakový ventilátor PAPIN k odvětrávání objektu kravína, který už tou dobou měl poškozenou střechu, takže většina hašení musela probíhat zvenku. Mezitím bylo od CAS naší jednotky rozvinuto vedení s dvěma ‚C‘ proudy a probíhalo hašení menších ohnisek prostřednictvím oken, které bylo nutno nejprve ručním náčiním vybourat. Objekt byl hašen z různých míst podle potřeb. Velkým pomocníkem v tmavých a zakouřených prostorech byla termokamera, kterou na místě využívalo jednotek více.

Poté, co velitel dal pokyn k ukončení naší činnosti, proběhl úklid a odjezd na základnu, kde proběhlo v brzkých ranních hodinách čištění údržba techniky a vybavení, která bude pokračovat do odpoledne.  Nesmí se opomenout taktéž osádka vozidla DA8 Iveco, která zajišťovala s PS Tohatsu obsluhu čerpacího stanoviště ve Zlaté Olešnici a následně Bernarticích.

Na místě události se do hasebních a souvisejících prací zapojila profesionální jednotka z Trutnova – Poříčí a dobrovolné jednotky ze Žacléře, Úpice, Hajnice, Mladých Buků, Bernartic, Zlaté Olešnice, Batňovic a Radvanic. Další dobrovolné jednotky držely zálohy na svých stanicích a profesionální družstvo ze stanice Hradec Králové drželo zálohu na stanici v Trutnově – Poříčí.

Jedna zraněna osoba byla ošetřena ZZS KHK a na místě byla přítomna i jednotka PČR.

Více informací prostřednictvím médií např. na: 
https://www.facebook.com/hzskhk/posts/pfbid07Um92QMtEpuEpUe3Dfg4YQMmHRu3B4yCvZ1iLsiSfb3PTwmwdUHCbQz9RS4F2gzAl
https://www.novinky.cz/clanek/krimi-pozar-na-trutnovsku-zasahl-staje-s-dobytkem-40419239
https://www.denik.cz/pozary/na-trutnovsku-hori-staje-s-dobytkem-zahynulo-asi-150-jalovic-20230105.html
https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/pozar-zlata-olesnice-trutnovsko-staje-dojnice.A230105_204715_hradec-zpravy_akp
https://trutnovinky.cz/zpravy/krimi/2023/leden/staje-u-zlate-olesnice-zachvatil-pozar-uhynulo-asi-150-krav/