Slavnostní předání hasičské zbrojnice a den otevřených dveří

16.8.2019

Sbor dobrovolných hasičů z Horního Starého Města má od včerejška zcela nové moderní zázemí. Za 26 milionů korun vyrostlo po roce od zahájení stavby v Dlouhé ulici naproti staré hasičárně. Radnice na tuto akci získala dotaci, jež pokryla 90 procent celkových uznatelných nákladů.
„Senzace. Je tady úplně všechno, co jsme chtěli,“ lebedil si po slavnostním otevření starosta zdejších dobrovolných hasičů Jiří Chrtek.

Velká garáž pro tři nákladní automobily, dva sklady, dílna, čtrnáct metrů vysoká věž na sušení hadic, dvě šatny - čistá a špinavá, které propojuje hygienická smyčka v podobě sprchových koutů, umyvadel a místa na mytí výstroje, technická místnost, prádelna, sociální zařízení, velitelská místnost, velká učebna, kuchyňka a podél budovy je také postavené zastřešené venkovní posezení…

„Myslím, že v současné době máme jedno z nejlepších zázemí v kraji. Je to tím, že než se začalo stavět, chodilo se po zrekonstruovaných či nově postavených hasičárnách, a zjišťovali jsme od chlapů, co by se mohlo udělat lépe. Podle toho jsme se pak snažili zařídit naši hasičárnu,“ poznamenal Jiří Chrtek.

Nová požární zbrojnice nabízí skoro třikrát větší prostor než stará budova, která kdysi bývala stodolou místní fary. „Převlékali jsme se v garáži hned za autem. Chyběly tam sprchy, takže když jsme se vrátili ze zásahu, myli jsme se v jednom dřezu. To platilo i pro mytí veškerého různého vybavení. Hadice jsme sušili na zemi. Teď je to paráda. Čekalo se na to dlouho,“ povídal hasič Vojtěch Javůrek, který v „horňáckém“ sboru slouží pátým rokem.

„Původní zbrojnice již byla pro potřeby sboru opravdu nevyhovující, a tak jsme hledali způsob, jak jim vybudovat nové zázemí. Nejprve jsme vykoupili pozemky od soukromého majitele a poté využili možnosti získat dotaci z Evropské unie,“ vysvětlil starosta Trutnova Ivan Adamec, kterého o možnosti získání dotace informoval jeho trutnovský kolega z Parlamentu České republiky Zdeněk Ondráček.

„Jsem rád, že prokázalo, že ve městě může fungovat koalice i opozice, pokud jde o společensky potřebné stavby. Děkuji panu starostovi i zaměstnancům města, že dokázali v rekordním čase připravit projektovou dokumentaci a všechnu administrativu spojenou s tím, že jsme mohli během jednoho roku postavit novou hasičskou zbrojnici, která bude sloužit, doufám, nejen třiceti tisícům obyvatel města Trutnova, ale i blízkému okolí,“ nechal se slyšet trutnovský poslanec.

Projekt nové zbrojnice vytvořil architektonický ateliér TENET. „Stavba vypadá jednoduše, ale její projektování zase až tak jednoduché nebylo, ale nakonec se dílo povedlo a hasiči získali odpovídající zázemí. Aktivně se podíleli na přípravě a realizaci projektu svými náměty, připomínkami a požadavky, které snad z 99 procent byly naplněny,“ uvedl architekt Vladimír Smilnický.

Výběrové řízení na dodavatele stavby vyhrála společnost Stavebně dopravní Trutnov. Samotná stavba byla zahájena na konci července loňského roku. Předání hotového díla proběhlo 26. července letošního roku. V průběhu došlo k několika úpravám. „Nejzásadnější změna v průběhu realizace se týkala způsobu vytápění. Původně jsme chtěli vybudovat teplovodní přípojku, ovšem kvůli komplikovanému křížení stávajících inženýrských sítí, jsme nakonec přistoupili k vytápění tepelným čerpadlem,“ uvedl Miroslav Franc, vedoucí Odboru rozvoje města.

Dále musel být původní projekt upraven, kvůli odvolání občanského sdružení Biokontakt, jež se týkalo nesouhlasu s pokácením vzrostlého stromu. „Jelikož se zmíněným občanským sdružením nebylo možné dosáhnout smírné dohody, rozhodli jsme se přepracovat projektovou dokumentaci tak, aby byl objekt požární zbrojnice umístěn mimo vzrostlý strom, který tak mohl zůstat zachován. Doufejme, že v budoucnu tento strom novou zbrojnici nijak nepoškodí,“ dodává trutnovský starosta.

Celkové náklady projektu, tj. stavba, inženýrské činnosti, projektové dokumentace apod. dosáhly částky 25 906 657 korun. Celková dotace z EU, zhruba 90 % způsobilých nákladů, by pak měla činit 22 650 000 Kč. Nová zbrojnice poskytne hasičům moderní zázemí pro široký záběr jejich činností.
„Být dobrovolným hasičem je velmi různorodá práce. Nikdy nevíte, k čemu se dostanete a co se stane. Může být nahlášen požár dřevníku, přijedete na místo a hoří celý barák. Anebo někdy jedete k požáru bytu a je z toho jen připálené jídlo na plotně. Je to vždycky jedno velké překvapení,“ nechal se slyšet Vojtěch Javůrek, který tvrdí, že činnost dobrovolného hasiče je podobná jako profesionálního. „Jen s tím rozdílem, že my to děláme zadarmo,“ usmál se.

V letošním roce zatím SDH Horní Staré Město má za sebou 43 zásahů včetně taktických cvičení. „Většinou se to pohybuje okolo šedesáti zásahů ročně a je to tak půl na půl, že vyjíždíme k požárům nebo přírodním kalamitám,“ uzavřel starosta hasičů Jiří Chrtek.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek

zdroj: https://trutnovinky.cz/zpravy/aktuality/2019/srpen/video-v-hornim-starem-meste-stoji-nova-hasicska-zbrojnice/